„и страждаЇте ви соц≥альною фоб≥Їю?
„и страждаЇте ви соц≥альною фоб≥Їю?
„и страждаЇте ви соц≥альною фоб≥Їю?

ƒл€ де€ких людей непереборною перешкодою на шл€ху до життЇвих усп≥х≥в стаЇ њх закрит≥сть в≥д сусп≥льства.  ожен з нас маЇ своњ страхи, хтось боњтьс€ висоти, хтось мишей, ≥снуЇ величезне число фоб≥й. ќднак найпоширен≥ший страх, €кому в р≥зн≥ пер≥оди житт€ п≥ддаЇтьс€ практично кожна людина Ч це соц≥альна фоб≥€.

ўо таке соц≥альна фоб≥€?

—оц≥альна фоб≥€ Ч це поширений стан, €кий здатний серйозно порушити €к≥сть житт€ ≥ загрожуЇ соц≥ально-економ≥чними насл≥дками.

—траждаюч≥ соц≥альною фоб≥Їю в≥дчувають сильне хвилюванн€ ≥ нервозн≥сть в присутн≥сть ≥нших людей. “ак≥ люди бо€тьс€, що про них можуть подумати ≥нш≥ люди. Ћюдина з соц≥альною фоб≥Їю завжди намагаЇтьс€ справити хороше враженн€, але завжди сумн≥ваЇтьс€ в правильност≥ своњх д≥й, тому намагаЇтьс€ бути неприм≥тною. Ќайчаст≥ше симптоми соц≥альноњ фоб≥њ про€вл€ютьс€ в ц≥лому р€д≥ ситуац≥й, в €ких доводитьс€ перебувати хворим:

  • знайомства,
  • сп≥лкуванн€ з вищесто€щими особами (начальством),
  • прийом в≥дв≥дувач≥в,
  • виконувати будь-€к≥ д≥њ в присутност≥ або п≥д нагл€дом ≥нших людей,
  • опинитис€ в ситуац≥њ, коли над ними кепкують,
  • прийом њж≥ в присутност≥ ≥нших людей,
  • публ≥чн≥ виступи.

” цих ситуац≥€х у хворих, що страждають соц≥альною фоб≥Їю, виникаЇ в≥дчутт€ страху. ќднак це не звичайне почутт€ бо€зкост≥ або нервозност≥ на публ≥ц≥, а ц≥лий букет симптом≥в, €кими супроводжуЇтьс€ тривога: тремт≥нн€, серцебитт€, п≥тлив≥сть, сух≥сть у рот≥, зм≥нне в≥дчутт€ жару ≥ холоду, головний б≥ль, м'€зова напруга. „асто так≥ хвор≥ глибоко переконан≥, що ц≥ симптоми ≥ Ї њх основна проблема.

—еред хворих досить частою Ї тенденц≥€ уникати л€каючих ситуац≥й ≥ не потрапл€ти в центр уваги ≥нших людей. ” важких випадках це призводить до майже повноњ соц≥альноњ ≥зол€ц≥њ.

Ќасл≥дки соц≥альноњ фоб≥њ

Ќайболюч≥ше соц≥альна фоб≥€ б'Ї по особистому ≥ профес≥йному житт≥ хворого. Ѕ≥льша частина хворих, €к≥ звернулис€ за допомогою в л≥куванн≥ соц≥альноњ фоб≥њ, стверджують, що захворюванн€ негативно позначилос€ на њх працездатност≥, а в багатьох ≥ на працевлаштуванн≥. «а де€кими статистичними даними можна побачити, що хвор≥ соц≥альною фоб≥Їю част≥ше за ≥нших людей зловживають алкоголем або л≥карськими препаратами. ўе одн≥Їю важливою проблемою Ї розвиток вторинноњ депрес≥њ, €ка нер≥дко буваЇ дуже у важк≥й форм≥ ≥ супроводжуЇтьс€ суњцидальними думками ≥ нав≥ть спробами.

Ќайчаст≥ше соц≥альна фоб≥€ про€вл€Їтьс€ в п≥дл≥тковому ≥ юнацькому в≥ц≥. ѕоширен≥сть хвороби серед населенн€ вар≥юЇтьс€ в≥д 3% до 13%. ѕри цьому чолов≥ки ≥ ж≥нки хвор≥ють з однаковою частотою.

Ћ≥куванн€ соц≥альноњ фоб≥њ

—оц≥альна фоб≥€ легко п≥ддаЇтьс€ л≥куванню. ¬ першу чергу це консультац≥€ л≥кар€-психотерапевта, €кий паралельно з сеансами психотерап≥њ призначить психотропн≥ препарати. „им ран≥ше буде розпочато л≥куванн€, тим легше буде запоб≥гти розвитку можливих ускладнень.


04.08.2013