ѕро шкоду кур≥нн€ каль€ну
ѕро шкоду кур≥нн€ каль€ну

“радиц≥€ кур≥нн€ каль€ну попул€рна на —ход≥ вже б≥льше чотирьох стол≥ть. “ака екзотика не могла залишити байдужими ≥ ц≥кавими до всього Ївропейц≥в. —ьогодн≥ провести веч≥р в кол≥ друз≥в ≥ покурити каль€н Ч це данина мод≥. ќднак учен≥ стурбован≥, що до кур≥нн€ каль€ну приохотилис€ ≥ п≥дл≥тки, €к≥ вважають такий вид в≥дпочинку модним захопленн€м.

ѕ≥сл€ р€ду досл≥джень вчен≥ д≥йшли висновку, що кур≥нн€ каль€ну наст≥льки ж небезпечно, €к пал≥нн€ тютюну, ≥ нав≥ть б≥льше. «г≥дно медичним спостереженн€м, година кур≥нн€ каль€ну р≥вносильна 100 викуреним сигаретам.

ѕро це мало знають курц≥ каль€н≥в, вони вважають, що дим в≥д каль€ну набагато б≥льш нешк≥дливий, так €к проходить ф≥льтрац≥ю через воду. ћедицина ж стверджуЇ, що це далеко не так.

Ћюбител≥ каль€ну вважають, що вони вдихають лише трав'€ний дим. ќднак у каль€нном тютюн≥ присутн≥сть звичайного тютюну з вм≥стом н≥котину не така вже й мала. ј це вже призводить до звиканн€. ѕри цьому к≥льк≥сть н≥котину в каль€нном тютюн≥ неможливо точно вим≥р€ти через в≥дм≥нност≥ в упаковц≥. ƒосл≥дженн€ показали, що тютюн дл€ каль€н≥в м≥стить набагато б≥льше н≥котину, окису вуглецю, важких метал≥в (свинцю), шк≥дливих смол, н≥ж звичайна сигарета. “ак, концентрац≥€ окису вуглецю в каль€нному дим≥ в 2Ц3 рази вище, н≥ж у сигаретному. ¬ результат≥ зволожений дим з шк≥дливими речовинами ≥ токсинами потрапл€Ї в леген≥ набагато глибше, завдаючи шкоди орган≥зму.

ћедики попереджають, що бавл€чись каль€ном, можна не т≥льки отримати дозу небезпечних речовин, але ≥ п≥ддати себе таким ризикам €к гепатит, туберкульоз ≥ нав≥ть ¬≤Ћ. јдже один каль€н можуть використовувати р≥зн≥ курц≥. “ому медики закликають любител≥в ц≥Їњ екзотики користуватис€ одноразовими мундштуками.

Ћ≥кар≥ серйозно стурбован≥ тим, що кур≥нн€ каль€на набуваЇ усе б≥льшоњ попул€рност≥ в Ївропейських крањнах. «а даними н≥мецького ÷ентру з вивченн€ проблем раку, кур≥нн€ каль€ну Ї пристрастю б≥льше 100 млн. чолов≥к в св≥т≥, €к правило, в ѕ≥вн≥чн≥й јфриц≥ ≥ ѕ≥вденно-зах≥дн≥й јз≥њ.

«ростанн€ попул€рност≥ екзотичного способу кур≥нн€ тютюну по€снюЇтьс€ к≥лькома причинами.  огось приваблюЇ дим з фруктовими ароматами, ≥нших Ч неординарна атмосфера закладу ≥ сам ритуал кур≥нн€.

ƒуже поширене кур≥нн€ каль€ну в ™гипт≥. ћайже кожен турист привозить з ™гипту каль€н в €кост≥ сувен≥ра. јле досл≥дженн€, проведен≥ м≥сцевим м≥н≥стерством охорони здоров'€, довод€ть, що саме каль€н в≥дпов≥дальний за поширенн€ туберкульозу в крањн≥.

“акож за боротьбу з кур≥нн€м каль€ну виступило ≥ м≥н≥стерство охорони здоров'€ ќб'Їднаних јрабських ≈м≥рат≥в, крањни, в €к≥й ц€ традиц≥€ нал≥чуЇ к≥лька тис€ч рок≥в. 


22.07.2013