якщо турбують р€сн≥ м≥с€чн≥
якщо турбують р€сн≥ м≥с€чн≥
якщо турбують р€сн≥ м≥с€чн≥

Ѕагато ж≥нок часто скаржатьс€ на р€сну кровотечу п≥д час м≥с€чних. ƒуже важливо при такому €вищ≥ вчасно звернутис€ до л≥кар€-г≥неколога, €кий поставить правильний д≥агноз ≥ почне своЇчасне л≥куванн€.

ѕрот€гом дек≥лькох рок≥в п≥сл€ початку дл€ кожноњ ж≥нки встановлюЇтьс€ сво€ норма менструац≥њ. Ћ≥кар€м в≥домо, що обс€г менструац≥њ може часто зм≥нюватис€ у молодих д≥вчат, а також у тих ж≥нок, що народили.

√≥некологи в≥дзначають, що р€сними можна назвати м≥с€чн≥ тод≥, коли прокладку або тампон потр≥бно м≥н€ти част≥ше, н≥ж один раз на годину. ѕроте завжди у ж≥нки викликаЇ тривогу невластиво великий обс€г м≥с€чних.

ƒл€ багатьох ж≥нок р€сн≥ менструац≥њ Ч норма прот€гом усього житт€. ƒуже часто кровотеча посилюЇтьс€ на 2Ц3 день ≥ стан буваЇ наст≥льки важким, що неможливо вийти з дому. јле €кщо через день все приходить в норму, то особливо турбуватис€ не варто.

ќднак €кщо в≥д м≥с€ц€ до м≥с€ц€ менструац≥њ стають р€сн≥ше, в кров≥ з'€вл€ютьс€ згустки, то сл≥д поквапитис€ до л≥кар€. ѕричини такого стану можуть бути самими р≥зними, але найчаст≥ше це порушенн€ функц≥онуванн€ гормональноњ системи. ѕри гормональному збоњ скоротлив≥ властивост≥ матки пог≥ршуютьс€, а це призводить до того, що не вс≥ частинки слизовоњ в≥дторгаютьс€ одночасно ≥ судини не можуть скорочуватис€ в повн≥й м≥р≥ ≥ кровотеча зат€гуЇтьс€.

ќсновн≥ причини низькоњ скорочувальноњ здатност≥ матки можуть бути в наступному:

 • запальний процес,
 • ф≥бр≥оми,
 • вроджена слабк≥сть мускулатури,
 • порушенн€ згортанн€ кров≥.

јле можуть бути й ≥нш≥ причини, €ких ж≥нка може легко уникнути:

 • строг≥ д≥Їти,
 • велик≥ ф≥зичн≥ навантаженн€,
 • сид€чий спос≥б житт€.

∆≥нки повинн≥ розум≥ти, що будь-€ка зм≥на способу житт€ в≥дбиваЇтьс€ на гормональному баланс≥, що може позначитис€ на менструальному цикл≥. –егул€рн≥ стреси, недосипанн€, хрон≥чна втома Ч все це може в≥дбитис€ на менструальн≥й кровотеч≥.

ўе одн≥Їю причиною р€сноњ менструац≥њ може бути менопауза. « наближенн€м менопаузи €Їчники перестають виробл€ти €йцекл≥тини, тобто цикли стають неовул€торними. «ниженн€ активност≥ роботи €Їчник≥в призводить до порушенн€ гормональноњ р≥вноваги в орган≥зм≥ ж≥нки: р≥вень естроген≥в стаЇ непропорц≥йно високим по в≥дношенню до р≥вн€ прогестерону. ¬≥дсутн≥сть р≥вноваги ≥ приводить до р€сних кровотеч.

—еред ≥нших серйозних причин р€сних м≥с€чних може бути м≥оама матки ≥ ендометр≥оз. ƒл€ д≥агностики цих г≥неколог≥чних захворювань обов'€зково необх≥дна консультац≥€ л≥кар€ ≥ своЇчасне л≥куванн€.

 оли треба звертатис€ до л≥кар€?

ѕриводом дл€ зверненн€ до л≥кар€ повинн≥ бути наступн≥ симптоми:

 • м≥с€чн≥ стали порушувати звичне житт€ ≥ заважати займатис€ роботою,
 • супроводжуютьс€ запамороченн€м ≥ головним болем,
 • по€ва в кров≥ згустк≥в,
 • р€сна менструац≥€ без набуханн€ молочних залоз, п≥двищенн€ апетиту, розлад≥в або здутт€,
 • цикл розт€гнувс€ б≥льш н≥ж на 40 дн≥в,
 • кровотеч≥ в середин≥ циклу.

ѕерш≥ д≥њ при р€сних м≥с€чних

«апоб≥гти р€сн≥ менструац≥њ можна ≥ самост≥йно при виключенн≥ небезпечних симптом≥в. ѕерш за все, треба постаратис€ орган≥зувати соб≥ спок≥й, знизити робоч≥ навантаженн€ в ц≥ дн≥, а ще краще Ч влаштувати соб≥ вих≥дний.

 орисно приймати 1000Ц2000 мг в≥там≥ну — до початку та впродовж менструац≥њ, так €к в≥там≥н — зм≥цнюЇ ст≥нки судин.

–азом з њжею приймати в≥там≥н ¬12, зал≥зо ≥ фол≥Їву кислоту, €к≥ необх≥дн≥ дл€ нормального кровооб≥гу.

ѕрохолодн≥ компреси на низ живота також можуть полегшити р€сну кровотечу.

—корочують кровотечу ≥ трав'€н≥ чањ на основ≥ хвоща польового ≥ трави грицик≥в.

як≥ б засоби ж≥нка не застосовувала дл€ зниженн€ обс€гу менструац≥њ, завжди треба пам'€тати, що будь-€ка р≥зка зм≥на циклу маЇ бути перев≥реною г≥некологом, щоб виключити небезпеку анем≥њ та ≥нших небезпечних захворювань.


07.06.2013