ѕередменструальний синдром (ѕћ—): обережно Ч вибухонебезпечно!
ѕередменструальний синдром (ѕћ—): обережно Ч вибухонебезпечно!
ѕередменструальний синдром (ѕћ—): обережно Ч вибухонебезпечно!

„олов≥ки завжди дивуютьс€ непередбачуваност≥ ж≥нок: то вони так≥ чутлив≥, то вибухають в гн≥в≥ по вс€ких др≥бниц€х. —ам≥ ж≥нки теж дивуютьс€ перепадам свого настрою, по€снюючи це складн≥стю ж≥ночоњ природи. Ќасправд≥ причина незвичайних вчинк≥в у представниць прекрасноњ стат≥ в ѕћ— Ч передменструальному синдром≥.

Ѕув час, коли ≥ л≥кар≥, ≥ сусп≥льство не надавали особливого значенн€ такому д≥агнозу €к передменструальний синдром (ѕћ—). Ѕ≥льш≥сть трактувало його €к виправданн€ дл€ ж≥нок своњх примх. ќднак п≥сл€ тривалих спостережень вчен≥ встановили ст≥йкий взаЇмозв'€зок м≥ж психолог≥чним станом ж≥нки ≥ њњ менструальним циклом.

ўо таке ѕћ—?

ѕередменструальний синдром Ч це р€д симптом≥в, €к≥ негативно позначаютьс€ на ф≥зичному та емоц≥йному стан≥ ж≥нки ≥ ви€вл€ютьс€ кожен м≥с€ць перед початком менструац≥њ. Ѕ≥льш≥сть ж≥нок схильна до цього специф≥чного стану, €кий передуЇ критичним дн€м.

ѕћ— пов'€заний з законом≥рними зм≥нами р≥вн€ гормон≥в в орган≥зм≥. якщо ран≥ше синдром передменструального напруженн€ розгл€давс€ €к психолог≥чне захворюванн€, то п≥зн≥ше вченим все ж таки вдалос€ довести, що цей стан маЇ орган≥чну природу, обумовлену зм≥нами р≥вн€ гормон≥в.

як ви€вл€Їтьс€ зм≥на р≥вн€ естрогену ≥ прогестерону?

як в≥домо, естроген ≥ прогестерон Ч статев≥ гормони, €к≥ надають особливий вплив на ж≥ночий орган≥зм. ѕ≥двищенн€ або зниженн€ њх р≥вн€ виливаЇтьс€ в р≥зн≥ реакц≥њ орган≥зму. “ак, зниженн€ р≥вн€ естрогену ≥ прогестерону спри€Ї:

 • п≥двищенню продукуванн€ альдостерону, що викликаЇ множинн≥ зм≥ни в орган≥зм≥,
 • п≥двищенню р≥вн€ вм≥сту моноам≥ноксидази (речовина головного мозку, здатна викликати депрес≥ю),
 • зниженн€ р≥вн€ серотон≥ну (ще одна речовина головного мозку, що впливаЇ на настр≥й ≥ активн≥сть).

ƒл€ де€ких ж≥нок ѕћ— Ч майже непом≥тне €вище, дл€ ≥нших в≥н проходить бурхливо, проте час про€ву симптом≥в завжди передбачуваний. «м≥ни у ф≥зичному та емоц≥йному стан≥ ви€вл€ютьс€ за 7Ц10 дн≥в до початку менструац≥њ ≥ проход€ть в≥дразу ж п≥сл€ початку м≥с€чних. якщо ж симптоми збер≥гаютьс€ весь менструальний цикл, можливо, њх причину треба шукати не в ѕћ—, тод≥ необх≥дна консультац≥€ л≥кар€-псих≥атра.

ѕричини ѕћ—

Ќа даний час точна причина ѕћ— не встановлена, хоч ≥ йдетьс€ про дисбаланс р≥вн€ гормон≥в. «араз в медичних колах прийн€та думка, що причиною ѕћ— стаЇ г≥перчутлив≥сть до п≥двищенн€ р≥вн€ прогестерону в пер≥од менструального циклу. “ривал≥ спостереженн€ допомогли встановити л≥кар€м, що найчаст≥ше ѕћ— про€вл€Їтьс€ у емоц≥йно нестаб≥льних ж≥нок астен≥чного складу, а також у ж≥нок, зайн€тих ≥нтелектуальною працею. ƒо групи ризику також вход€ть ж≥нки, €к≥ пережили стрес, ускладнен≥ пологи, аборти, г≥неколог≥чн≥ захворюванн€, травми та операц≥њ.

як правило, симптоми ѕћ— починають про€вл€тис€ п≥сл€ овул€ц≥њ, коли р≥вень прогестерону починаЇ зростати. ” вс≥х ж≥нок симптоми про€вл€ютьс€ неоднаково: у одних вже пом≥тн≥ за два тижн≥ до початку м≥с€чних, в ≥нших Ч всього за два дн≥. јле майже вс≥ в≥дзначають, що з наближенн€м початку циклу симптоми посилюютьс€.

«овс≥м не обов'€зково, що симптоми ѕћ— про€вл€ютьс€ кожен м≥с€ць. ƒе€к≥ ж≥нки в≥дзначають, що бувають м≥с€ц≥, коли вони взагал≥ не в≥дчували н≥€ких симптом≥в, а пот≥м вони знову поновлювалис€. ¬ажлива роль у цьому в≥дводитьс€ пролактину - модул€тору д≥њ багатьох гормон≥в, ≥ простагландинам Ч ун≥версальним тканинним гормонам.

ќсновн≥ симптоми передменструального синдрому

ѕередменструальне роздратуванн€ може бути двох вид≥в: ф≥з≥олог≥чне та психолог≥чне. ” вс≥х ж≥нок вони розр≥зн€ютьс€ по ≥нтенсивност≥.  р≥м того, у одн≥Їњ ≥ т≥Їњ ж ж≥нки вони можуть по-р≥зному виражатис€ в р≥зн≥ м≥с€ц≥, тому њй часто складно буваЇ зрозум≥ти, що з нею в≥дбуваЇтьс€.

ѕсихолог≥чн≥ симптоми:

 • часта зм≥на настрою,
 • депрес≥€, хандра,
 • пригн≥чен≥сть ≥ драт≥влив≥сть,
 • безсонн€ або тривалий сон,
 • неуважн≥сть,
 • у де€ких ж≥нок Ч агресивн≥сть, схильн≥сть до насильства.

‘≥з≥олог≥чн≥ симптоми:

 • зб≥льшенн€ грудей,
 • п≥двищена чутлив≥сть або болюч≥сть грудей,
 • затримка р≥дини в орган≥зм≥, що призводить до набр€клост≥ н≥г ≥ рук,
 • головн≥ бол≥, м≥грень,
 • бол≥ в суглобах,
 • запор або д≥аре€,
 • п≥двищений апетит, особливо т€га до солоного ≥ солодкого,
 • мл€в≥сть або, навпаки, енерг≥йн≥сть,
 • висипанн€ на шк≥р≥ у вигл€д≥ прищ≥в.

як впоратис€ з ѕћ—?

Ќайчаст≥ше ѕћ— стаЇ дл€ ж≥нки причиною конфл≥кт≥в у родин≥, на робот≥, з друз€ми. ўоб уникнути таких насл≥дк≥в ж≥нц≥ рекомендуЇтьс€ вивчити св≥й стан ≥ своњ симптоми в так≥ пер≥оди, тод≥ вона буде усв≥домлювати, що з нею в≥дбуваЇтьс€ ≥ зможе будувати своЇ житт€ по-≥ншому.

ўе одна порада, хоч ≥ непроста, Ч уникати стрес≥в у своЇму житт≥.  орисно в≥дв≥дувати зан€тт€ з йоги або освоњти техн≥ки релаксац≥њ. ‘≥зичн≥ вправи завжди позитивно позначаютьс€ на психолог≥чному стан≥.

ћожливо, при сильних про€вах симптом≥в ѕћ—, л≥кар пропише антидепресанти. ќднак треба завжди попередити спец≥ал≥ста, €кщо ви бажаЇте заваг≥тн≥ти.


24.05.2013