ѕасивне кур≥нн€ небезпечне так само, €к ≥ активне
ѕасивне кур≥нн€ небезпечне так само, €к ≥ активне
 ѕасивне кур≥нн€ небезпечне так само, €к ≥ активне

«давалос€ б, €кщо у людини Ї шк≥длив≥ звички, то це њњ особиста справа, адже шкода в≥д цього лише њњ здоров'ю. јле думка це глибоко неправильна. ћедицина п≥сл€ багатор≥чних досл≥джень встановила, що так зване пасивне кур≥нн€, примусове, спри€Ї розвитку в некур€щих тих же хвороб, що ≥ у курц≥в.

—клад тютюнового диму

¬сесв≥тн€ орган≥зац≥€ охорони здоров'€ за€вила про те, що щор≥чно внасл≥док пасивного кур≥нн€ гинуть 600 тис. чолов≥к. —еред них третю частину становл€ть д≥ти.

«апалена сигарета за своЇ Ђкоротке житт€ї стаЇ джерелом б≥чного диму, €кий д≥Ї на оточуючих. “ютюновий дим м≥стить б≥льше 4000 шк≥дливих х≥м≥чних речовин, серед €ких так≥ €к н≥котин, окис вуглецю та формальдег≥д.

ѕасивн≥ курц≥ змушен≥ вдихати вторинний дим, тобто дим в≥д палаючоњ сигарети (поб≥чний дим), в поЇднанн≥ з димом, €кий видихаЇ курець (основний дим). ѕри цьому поб≥чний дим Ї основним складовим вторинного диму ≥ Ї б≥льш токсичним, н≥ж основний. ¬елика частина отруйних речовин в≥д тютюнового диму потрапл€Ї в пов≥тр€ при паузах у пал≥нн≥, €к≥ завжди б≥льше самого моменту зат€жки. ¬≥дм≥нн≥сть канцерогенних речовин, наприклад, бензоп≥рену, в≥д ≥нших отрут в тому, що окрем≥ частков≥ дози п≥дсумовуютьс€ без втрат до дос€гненн€ критичних порогових величин.

≤ н≥€ке в≥дкрите в≥кно, кондиц≥онер або пров≥трюванн€ не позбавить в≥д тютюнового диму. ƒим в≥д одн≥Їњ сигарети може збер≥гатис€ в прим≥щенн≥ прот€гом 2,5 годин. “ютюновий дим ос≥даЇ на килими, мебл≥, од€г, ст≥ни, а пот≥м вдихаЇтьс€ людьми, що знаход€тьс€ в прим≥щенн≥.

ƒосл≥дники п≥драхували, що некур€щ≥ вдихають до 14 мг висококонцерогенних речовин, що м≥ст€тьс€ в тютюновому дим≥, а в леген€х вони затримуютьс€ на ц≥лих 70 дн≥в.

ƒосл≥дженн€ феномена Ђпасивного курц€ї було проведено в багатьох крањнах. ¬чен≥ встановили негативну д≥ю на некур€щих компонент≥в тютюнового диму (оксид вуглецю, н≥котин, альдег≥ди, акролењн та ≥н.) ÷≥ речовини впливають на склад кров≥, сеч≥, нервову систему. Ќайб≥льш небезпечним Ї оксид вуглецю, €кий, проникаючи через леген≥ в кров, з'ЇднуЇтьс€ з гемоглоб≥ном ≥ стаЇ перешкодою на шл€ху кисню до тканин.

Ќасл≥дки пасивного кур≥нн€

якщо говорити про короткостроковий вплив тютюнового диму на орган≥зм, то н≥котин з нього швидко виводитьс€ ≥ знешкоджуЇтьс€. јле тривалий вплив вторинного диму здатний викликати головний б≥ль, кашель, б≥ль у горл≥, подразненн€ очей, слабк≥сть ≥ запамороченн€. якщо пасивний курець хворий на астму, то њњ симптоми ще б≥льше посилюютьс€.

–егул€рне вдиханн€ вторинного диму викликаЇ т≥ ж захворюванн€, що ≥ у активних курц≥в. «г≥дно з даними ¬ќќ« пасивне кур≥нн€ на третину зб≥льшуЇ ризик захворювань серц€ ≥ раку леген≥в, в де€ких випадках зб≥льшуЇтьс€ ризик захворюванн€ на рак трахењ ≥ порожнини рота. “ютюновий дим вторинного походженн€ викликаЇ звуженн€ судин, що веде до атеросклерозу та ≥нших судинних захворювань. ѕасивн≥ курц≥ част≥ше хвор≥ють обструктивним бронх≥том, у них може розвинутис€ гастрит, з'€витис€ схильн≥сть до закреп≥в або пронос≥в, вони б≥льш схильн≥ до туберкульозу.

ќсобливе м≥сце серед пасивних курц≥в займають д≥ти. “≥льки у ¬еликобритан≥њ, зг≥дно з досл≥дженн€ми, четверо з дес€ти д≥тей п≥ддаютьс€ впливу вторинного диму в ст≥нах р≥дноњ дом≥вки. “ютюновий дим викликаЇ у д≥тей роздратуванн€ слизовоњ оболонки бронх≥в ≥ бронх≥ол, може стати причиною астми ≥ таких серйозних захворювань €к бронх≥т ≥ пневмон≥€, кашель, захворюванн€ середнього вуха.

„и варто говорити, наск≥льки несум≥сн≥ пасивне кур≥нн€ ≥ ваг≥тн≥сть? ѕроникаючи в кров матер≥, н≥котин може призвести до низькоњ ваги новонародженого, а це впливаЇ на порушенн€ зору ≥ по€ву астми. ѕасивне кур≥нн€ при ваг≥тност≥ зб≥льшуЇ ризик так званоњ тепер раптовоњ смерт≥ новонародженого, коли дитина до двох рок≥в вмираЇ з незрозум≥лоњ причини.

Ѕатьки, €к≥ кур€ть, повинн≥ знати, що дитина њх б≥льше н≥ж з триразовою ймов≥рн≥стю теж буде палити, €к ≥ доросл≥, адже регул€рне вдиханн€ тютюнового диму веде до звиканн€.

ѕерев≥рен≥ факти про пасивне кур≥нн€

«а п≥драхунками фах≥вц≥в, шкода пасивного кур≥нн€ в≥дпов≥даЇ шк≥длив≥й д≥њ викурюванн€ одн≥Їњ сигарети через кожних 5 годин, а вже через 10Ц15 хвилин воно здатне викликати сльозотечу.

8-годинне перебуванн€ в закритому прокуреному прим≥щенн≥ р≥внозначне 5 викуреним сигаретам. ”же стов≥дсотково доведено медициною, що пасивне кур≥нн€ Ї важливим фактором розвитку раку леген≥в.

¬ даний час в украњнському законодавств≥ маЇ силу новий закон про заборону кур≥нн€ в громадських м≥сц€х. ÷е р≥шенн€ ур€ду викликаЇ масу розб≥жностей серед населенн€, але, можливо, тепер пасивних курц≥в стане менше... јбо вс≥ вони будуть страждати в≥д отруйного диму у власних будинках?


17.05.2013