3D-ф≥льми: ц≥каво та небезпечно
3D-ф≥льми: ц≥каво та небезпечно
3D-ф≥льми: ц≥каво та небезпечно

ѕо€ва техн≥чних новинок уже не дивуЇ людину, а використовувати науков≥ ≥нновац≥њ в повс€кденному житт≥ перетворилос€ на традиц≥ю. « часом людина наст≥льки звикла до технолог≥чних продукт≥в, що вже й не у€вл€Ї житт€ без них. ќднак сл≥д пам'€тати, що будь-€ка мало досл≥джена новинка може тим чи ≥ншим чином впливати на здоров'€. “ак, вчен≥ встановили, що 3D-ф≥льми небезпечн≥ дл€ людського орган≥зму.

як ви€вилос€, 3D-к≥но, €ке вже полюбилос€ багатьом, коли, од€гнувши окул€ри, можна зануритис€ в барвистий ≥ дивовижний св≥т, не вс≥м подобаЇтьс€. ѕ≥сл€ перегл€ду в к≥нотеатр≥ гучного 3D-ф≥льму ƒжеймса  амерона «јватар» раптово помер один таЇць. «а результатами розтину причиною смерт≥ став крововилив у мозок. ≤нш≥ люди так само скаржилис€ на дискомфорт п≥сл€ в≥дв≥дин 3D-к≥нотеатру: запамороченн€, нудота, головний б≥ль. ” зв'€зку з цим в медичному кол≥ виникло багато суперечок щодо безпеки чи шкоди 3D.

Ќайочевидн≥ший вплив 3D на людину — це вплив на з≥р. ќднак, це не Їдина причина, по €к≥й де€к≥ л≥кар≥ вважають його шк≥дливим. ѕ≥д час перегл€ду в орган≥зм≥ в≥дбуваютьс€ серйозн≥ ф≥зичн≥ реакц≥њ, €к≥ можуть призвести до неприЇмних насл≥дк≥в.

„и варто посп≥шати купувати квиток на сеанс 3D-к≥но?

Ќасправд≥, дл€ б≥льшост≥ людей перегл€д 3D-ф≥льм≥в не викликаЇ жодних больових в≥дчутт≥в ≥ людей, €ким таке к≥но протипоказано, зовс≥м небагато. «агалом, ≥ звичайне телебаченн€ може принести не менше шкоди. ј от люди з порушенн€м зору Ч короткозор≥сть або далекозор≥сть Ч п≥сл€ перегл€ду 3D-еп≥зод≥в будуть в≥дчувати дискомфорт, викликаний перенапруженн€м. јле саме дл€ нейтрал≥зац≥њ напруги зору створен≥ спец≥альн≥ окул€ри, €к≥ видаютьс€ кожному гл€дачев≥ при вход≥ в зал. —л≥д пам'€тати, що люди з порушенн€м б≥нокул€рного зору, коли одне око бачить краще за ≥нше, не в≥дчують 3D-ефекту.

Ѕританськ≥ вчен≥ провели опитуванн€ 1000 гл€дач≥в, що використали ц≥ спец≥альн≥ окул€ри дл€ перегл€ду ф≥льм≥в у режим≥ 3D. ¬ результат≥ лише 20% гл€дач≥в знаходилис€ в стан≥ спокою п≥д час к≥носеансу, а ≥нш≥ 80% в≥дчували т≥ чи ≥нш≥ нездужанн€. Ѕагато хто з них стверджували, що окул€ри псують њм з≥р. ¬чен≥ встановили, що 3D-ефекти чин€ть тиск на очний нерв ≥ очн≥ м'€зи.

ƒл€ багатьох думка британських учених, героњв багатьох анекдот≥в, не завжди суттЇва. јле про негативну д≥ю на здоров'€ 3D говор€ть ≥ фах≥вц≥ Їкатеринбурзького ћЌ“  Ђћ≥крох≥рург≥€ окаї. ѕ≥сл€ численних скарг гл€дач≥в на з≥р вони провели своЇ досл≥дженн€, €ке п≥дтвердило њх побоюванн€ ≥ б≥льш ранн≥ результати британських медик≥в.

ќфтальмологи рад€ть дивитис€ тривим≥рн≥ картини €к можна р≥дше, не б≥льше 2–3 раз≥в на тиждень, щоб кожен сеанс не перевищував 2 годин, а краще ще менше. ј де€ким особливо чутливим люд€м перегл€д 3D-ф≥льм≥в ≥ зовс≥м заборонений.

ўо €вл€ють собою 3D-окул€ри?

—пец≥альн≥ окул€ри в 3D-к≥нотеатрах Ч це звичайн≥ кольоров≥ ф≥льтри в картонн≥й оправ≥ з р≥зними ф≥льтрами дл€ кожного ока. “ака технолог≥€ дозвол€Ї л≥вому оку сприймати свою частину спектра, а правому Ч свою.  р≥м того, част≥ше зм≥нюютьс€ кадри: зам≥сть звичних 24 кадр≥в в секунду частота становить 72 кадра в секунду! ѕри цьому кадри дл€ обох очей чергуютьс€.

“реба сказати, що така зар€дка дл€ очей прот€гом перших 15 хвилин нав≥ть корисна. ‘ах≥вц≥ кажуть, що за ц≥ 15 хвилин м'€зи, що в≥дпов≥дають за налаштуванн€ кришталика, повн≥стю розслабл€ютьс€ ≥ оч≥ €к би розвантажуютьс€. јле дал≥ в≥дбуваЇтьс€ зниженн€ чуттЇвост≥ кольор≥в ≥ виникають в≥дчутт€ дискомфорту, запамороченн€. ƒобре було б, €кби 3D-перегл€д тривав €краз 15 хвилин.

™ категор≥њ людей, €к≥ важко перенос€ть перегл€д ф≥льм≥в в 3D-окул€рах. ÷е т≥, хто страждаЇ морською хворобою, кого часто закачуЇ у транспорт≥. ’оча медики кажуть, що саме з≥р в≥д перегл€ду тривим≥рного к≥но не страждаЇ, а от р≥зн≥ ≥нфекц≥њ можуть передаватис€ через багаторазов≥ очки.

ѕам'€тайте, €кщо п≥д час сеансу 3D ви починаЇте в≥дчувати дискомфорт, головний б≥ль або зниженн€ зору Ч це €вна ознака в порушенн≥ зоровоњ системи ≥ прив≥д звернутис€ до офтальмолога.†