’очете зберегти молод≥сть? ѕонад≥йтесь на м≥тохондр≥њ!
’очете зберегти молод≥сть? ѕонад≥йтесь на м≥тохондр≥њ!
’очете зберегти молод≥сть? ѕонад≥йтесь на м≥тохондр≥њ!

” пошуках р≥зних способ≥в зб≥льшити тривал≥сть житт€, вчен≥ зробили чимало медичних в≥дкритт≥в. —еред них ≥ корисний вплив на орган≥зм низькокалор≥йноњ д≥Їти. ÷ей метод продовженн€ молодост≥ ви€вивс€ досить ефективним, але голодувати при ньому не обов'€зково, а краще вз€ти до уваги роботу особливих кл≥тин - м≥тохондр≥й, €к≥ стимулюють вплив низькокалор≥йноњ д≥Їти.

≤нтерес вчених до м≥тохондр≥й виник в 50-х роках минулого стол≥тт€. “од≥ њм вдалос€ з'€сувати, що, харчуючись низькокалор≥йноњ њжею, можна значно зб≥льшити тривал≥сть житт€ самих р≥зних тварин. —початку причина цього €вища на кл≥тинному р≥вн≥ не була вивчена. ѕот≥м американськ≥ м≥кроб≥ологи провели досл≥дженн€ ≥ встановили, що причина цього €вища в зм≥нах роботи м≥тохондр≥й.

ћ≥тохондр≥€ — генератор енерг≥њ

ћ≥тохондр≥њ Ч це субкл≥тинн≥ структури, що м≥ст€тьс€ у вс≥х кл≥тинах, кл≥тинний органоњд, що в≥дпов≥даЇ за кл≥тинне диханн€, в результат≥ €кого енерг≥€ вив≥льн€Їтьс€ або акумулюЇтьс€ в легко застосовувану форму аденаз≥нтр≥фосфатну кислоту.

™ два ферменти, €к≥ можуть моб≥л≥зувати м≥тохондр≥њ в раз≥ потреби. ¬и€вити такий фермент змогли вчен≥ √арвардського ун≥верситету. ¬они також зробили висновок, що актив≥зац≥€ цих фермент≥в продовжуЇ продовжити житт€ кл≥тини, не даючи њй загинути.

ƒовгол≥тт€ кл≥тини гарантують ферменти SIRT3 ≥ SIRT4, родинн≥ ферментам SIRT1 ≥ SIRT2. ” виданн≥ Cell вчен≥ опубл≥кували своњ висновки про те, що низькокалор≥йне харчуванн€ спри€Ї актив≥зац≥њ б≥лка, закодованого геном NAMPT. ÷ей ген спри€Ї насиченню м≥тохондр≥й молекулами коферменту н≥кот≥нам≥даден≥нд≥нуклеот≥д (Ќјƒ), €кий Ї одним з важливих переносник≥в енерг≥њ в кл≥тин≥.

¬чен≥ вважають, що саме велика к≥льк≥сть Ќјƒ дозвол€Ї повн≥стю використовувати кодован≥ SIRT3 ≥ SIRT4, «ферменти молодост≥» м≥тохондр≥й ≥ зупинити згасанн€ њх д≥€льност≥, €ке неодм≥нно веде до смерт≥ кл≥тини. ѕри цьому м≥тохондр≥њ не т≥льки в≥дновлюютьс€, а починають працювати ще продуктивн≥ше.

ћ≥тохондр≥њ стають справжньою фабрикою з виробництва ≥ в≥ддач≥ енерг≥њ. ј це не просто упов≥льнюЇ процес стар≥нн€ кл≥ток, а в≥дключаЇ природний процес самознищенн€ старих кл≥тин.

√арвардський професор ƒев≥д —инклер разом з колегами встановив, щоб на час компенсувати джерела житт€, €к≥ залишились в кл≥тц≥, необх≥дно просто актив≥зувати м≥тохондр≥њ. ” тих випадках, коли €дро ​​кл≥тини втрачаЇ працездатн≥сть, кл≥тина повинна в≥дмерти, але цей механ≥зм самогубства не спрацьовуЇ.

ўе не все про роботу м≥тохондр≥й зрозум≥ло вченим, наприклад, €к вони блокують в≥дмиранн€ кл≥тин. “им не менш, досл≥дженн€ тривають ≥ вчен≥ робл€ть стр≥мк≥ кроки на шл€ху до використанн€ енерг≥њ м≥тохондр≥й дл€ збереженн€ молодост≥ кл≥тин.

—≥нклер по€снив, що гени SIRT3 ≥ SIRT4, €к≥ вид≥л€ютьс€, дають розум≥нн€, €ким чином низькокалор≥йне харчуванн€ продовжуЇ житт€. Ќа думку вчених, в≥дкритт€ в ц≥й галуз≥ медицини дасть можлив≥сть розробити препарати, що зупин€ють багато захворювань, €к≥ виникають саме через стар≥нн€ кл≥тин.

Ќа сьогодн≥шн≥й день таких л≥карських препарат≥в ще не ≥снуЇ. јле мучити себе голодом не варто. «вичайно, за де€кими даними, обмеженн€ в калор≥€х продовжуЇ житт€ кл≥тин, але в той же час можна серйозно порушити нормальний х≥д обм≥ну речовин в орган≥зм≥, що загрожуЇ небезпечними насл≥дками.

јльтернативн≥ пропозиц≥њ в≥д досл≥дник≥в Ч ф≥зкультура ≥ спорт

—права в тому, що ф≥зичне навантаженн€ здатне стимулювати виробленн€ никотинамидадениндинуклеотида не г≥рше низькокалор≥йного харчуванн€.

¬≥домо, що чим б≥льше м≥тохондр≥й у спортсмена, тим б≥льше його витривал≥сть.

—п≥вроб≥тник Ќью-…оркського державного ун≥верситету √ар≥ ƒадл≥ в 1982 роц≥ пров≥в експеримент за впливом ≥нтенсивност≥ виконуваноњ роботи на зростанн€ числа м≥тохондр≥й. ƒл€ цього в≥н змусив щур≥в б≥гати п'€ть дн≥в на тиждень в≥д 5 до 90 хвилин в день прот€гом 8 тижн≥в. ≤нтенсивн≥сть б≥гу вар≥ювалас€ в≥д 40% до 100% ћ—  (максимальне споживанн€ кисню). √оловним результатом досл≥дженн€ став висновок про те, що, чим б≥льш ≥нтенсивн≥ш≥ ≥ тривал≥ш≥ ф≥зичн≥ навантаженн€, тим б≥льший р≥ст м≥тохондр≥й в орган≥зм≥.