Ќезвичайний про€в людськоњ зовн≥шност≥: гетерохром≥€
Ќезвичайний про€в людськоњ зовн≥шност≥: гетерохром≥€
Ќезвичайний про€в людськоњ зовн≥шност≥: гетерохром≥€

Ћюдське т≥ло ≥нод≥ вражаЇ дивними й незвичайними €вищами. ќдним з них Ї гетерохром≥€ Ч р≥зний кол≥р очей в одн≥Їњ людини.

Ќапевно, кожному з нас хоч раз у житт≥ доводилос€ зустр≥тис€ з людиною, у €коњ були оч≥ р≥зного кольору. Ћюдина за своЇю природою маЇ м≥стичний склад розуму, а тому часто €вище гетерохром≥њ обставл€Їтьс€ €кимись особливими зд≥бност€ми. Ќасправд≥ люди з р≥зним кольором очей ц≥лком звичайн≥, просто дивитис€ в ц≥ оч≥ нам дещо незвично. ≤снуЇ легенда, зг≥дно з €кою ќлександр ћакедонський мав одне око каре, а ≥нше - блакитне, що св≥дчило про його неординарн≥ зд≥бност≥ ≥ суперечливу натуру. —еред л≥тературних персонаж≥в, мабуть, най€скрав≥шим з р≥знокольоровими очима Ї булгаковський ¬оланд: Ђѕраве око чорне, л≥ве чомусь зеленеї.

„ому ж насправд≥ народжуютьс€ люди очима р≥зного кольору?

√етерохром≥€ Ч €вище досить р≥дк≥сне, зустр≥чаЇтьс€ у 1% населенн€ планети. ѕо€сненн€ такого про€ву лежить в особливост€х п≥гментац≥њ, тобто одне око може бути п≥гментоване менше, ≥нше Ч б≥льше. √етерохром≥€ може бути вродженою чи набутою. як правило, викликаЇтьс€ Ђр≥знобарв'€ї нестачею або надлишком мелан≥ну ≥ част≥ше за все маЇ генетичн≥ корен≥. ’оча результати досл≥джень групи вчених з јвстрал≥њ показали, що батьки не завжди мають в≥дношенн€ до ц≥Їњ частини зовн≥шност≥.

–айдужна оболонка майже не пропускаЇ св≥тло.  ол≥р очей людини визначаЇтьс€ вм≥стом в кл≥тинах п≥гменту мелан≥ну ≥ характером його розпод≥лу, в зв'€зку з цим оч≥ можуть мати в≥дт≥нки в≥д св≥тло-блакитного до майже чорного. –≥дко трапл€Їтьс€, що кл≥тини райдужки не м≥ст€ть п≥гменту, тод≥ ми маЇмо справу з альб≥носами. ” людей з≥ св≥тлими очима вм≥ст мелан≥ну в кл≥тинах райдужноњ оболонки невеликий, а у темнооких, навпаки Ч мелан≥ну багато.

«а в≥домост€ми вчених, кол≥р очей формуЇтьс€ всього ш≥стьма Ђбуковкамиї в ƒЌ  людини. –≥знобарвною радужкою людський орган≥зм зобов'€заний к≥льком вар≥антам мононуклеот≥дного пол≥морф≥зму (SNP) у конкретному ген≥. якщо по€снити прост≥ше, то ц≥ Ђбуковкиї шикуютьс€ в ланцюжки у р≥зн≥й посл≥довност≥. ¬чен≥ пом≥тили, що де€к≥ з Ђбуковокї включають або вимикають св≥тло, внасл≥док чого оч≥ стають св≥тл≥ше або темн≥ше, ≥нш≥ ж можуть надавати р≥зн≥ в≥дт≥нки райдужц≥. ≤снуЇ всього три п≥гменти, що визначають райдужну оболонку: коричневий, син≥й ≥ жовтий. ѕереважанн€ одного з них ≥ формуЇ кол≥р очей.

÷≥ непрост≥ процеси в≥дбуваютьс€ в ген≥ з≥ складною назвою OCA2. —аме в≥н виробл€Ї б≥лок, що в≥дпов≥даЇ за кол≥р нашоњ шк≥ри, волосс€, очей. ћутац≥€ цього гена €к раз ≥ породжуЇ це дивне €вище Ч альб≥н≥зм.

√етерохром≥€ може виникнути ≥ при вродженому парез≥ шийного симпатичного нерва. ¬ цьому випадку звужуЇтьс€ з≥ниц€, опускаЇтьс€ верхн€ пов≥ка, але дал≥ патолог≥€ може не розвиватис€.

ћедициною в≥дм≥чено, що око, €ке маЇ б≥льш св≥тле забарвленн€ райдужноњ оболонки, в ранньому або середньому в≥ц≥ може бути п≥ддане упов≥льненому запальному процесу. ѕричому зовн≥ це може н≥€к не ви€вл€тис€, але на гострот≥ зору буде позначатис€. ÷е вже повинно стати причиною пер≥одичного в≥дв≥дуванн€ офтальмолога д≥тьми або дорослими з вродженою гетерохром≥Їю.

Ѕувають випадки, коли гетерохром≥€ стаЇ насл≥дком запального процесу в райдужн≥й оболонц≥ п≥сл€ перенесеного грипу, туберкульозу або ревматизму. як правило, таке запаленн€ супроводжуЇтьс€ почервон≥нн€м та болем в оц≥.

™ пац≥Їнти, у €ких спостер≥гавс€ розвиток гетерохром≥њ п≥сл€ травмуванн€ ока зал≥зним або м≥дним осколком, коли в≥н не був своЇчасно вилучений. “акий процес називаЇтьс€ металозом очей. ¬ цьому випадку з'€вл€Їтьс€ ц≥лий р€д симптом≥в, характерних дл€ запаленн€ очного €блука, а пор€д з цим зм≥нюЇтьс€ ≥ кол≥р райдужноњ оболонки. Ќайчаст≥ше вона стаЇ ≥ржаво-коричневою, але може бути ≥ зелено-блакитною.

„и можна в≥дновити кол≥р райдужноњ оболонки? ўо стосуЇтьс€ вродженоњ гетерохром≥њ, то тут медицина безсила. ј ось при металоз≥ кол≥р очей може бути в≥дновлений п≥сл€ вдалого видаленн€ стороннього т≥ла, а при запаленн≥ очей - при повному вил≥куванн≥. 

02.05.2013